fbpx

Mārcis Auziņš: Kvantu fizika lielpilsētas iedzīvotājiem

Piecas lekcijas tiešsaistē (ierakstā), sākot ar 16. novembri. Pirmās trīs nodarbības jau pieejamas skatīšanai. Maksa par dalību: 29.90 EUR

Foto: Guna Rubule, www.gunarubule.com

Pieteikties

Kā notiks studijas šajā kursā?

1) Piesakieties kursam, aizpildot pieteikuma anketu.
2) Apmaksājiet dalības maksu ar bankas karti.
3) Tūlīt pat saņemsiet apstiprinājumu un piekļuvi kursa vietnei openminded.lv mācību platformā.
4) Kursa pirmā lekcija taps pieejama 16. novembrī plkst. 16.00. Pārējās lekcijas taps pieejamas saskaņā ar kursa norises grafiku, ko aicinām skatīt tālāk.
4) Lekcijas paliks jūsu rīcībā četrus mēnešus no kursa sākuma. 
5) Kursa noslēgumā jums būs iespēja izpildīt kursa noslēguma testu. Ja vismaz 70 % jautājumu būs atbildēti pareizi, automātiski saņemsiet elektronisku apliecinājumu par kursa apgūšanu.
6) Kursa gaitā jums būs iespēja uzdot jautājumus kursa pasniedzējam un saņemt atbildes.

Par saturu

Kvantu fizika mūsdienu cilvēka priekšstatos bieži vien izrādās mistērijām un noslēpumiem apvīta. Šai pētniecības jomai piedēvētās atziņas tiek piesauktas gan, lai atspēkotu ikdienišķo un vispārpieņemto, gan arī – lai pierādītu šķietami neiespējamo. Cik daudz no kvantu fizikas var saprast un aptvert ar fiziku nesaistīta cilvēka prāts? 

Prof. Mārcis Auziņš ir aizraujošs un pretimnākošs stāstnieks un šajā kursā iepazīstinās mūs ar kvantu fizikas galvenajām atziņām viegli uztveramā veidā, lai mūsu priekšstatiem piešķirtu adekvātumu un uzticamību.

Ar saviem negaidītajiem paradoksiem kvantu fizika ir ne tikai interesanta pati par sevi, bet vienlaikus māca par paradoksālām, pirmajā acu uzmetienā pat šķietami neiespējamām lietām, domāt absolūti precīzi.

Laikā, kad tik daudz satraucamies par informācijas ticamību un viltus ziņām, šis kurss būs lielisks vieds, kā trenēt prātu, lai gudri analizētu informāciju un lai eksistējošu paradoksālu lietu atšķirtu no slēptām muļķībām.

Kurss filmēts un producēts 2020. gada rudenī. Šis ir kursa pirmais atkārtojums tiešsaistē.


Klausītāji, auditorija: ikviens, kuru interesē kvantu fizika. 

Maksa par dalību kursā (piecu lekciju video + papildmateriāli):

Piesakoties un maksājot līdz 4. novembrim: 19.90 EUR
Piesakoties un maksājot no 5. novembra līdz 16. novembrim: 24.90 EUR
Piesakoties un maksājot pēc 16. novembra: 29.90 EUR

Vienas lekcijas ilgums: apm. 60 min. 

Kopā ar lekcijām tiks piedāvāti pašpārbaudes testi un papildmateriāli padziļinātai tēmu izziņai. Dalībniekiem būs iespēja uzdot jautājumu kursa pasniedzējam un saņemt atbildes.


Par pasniedzēju

Mārcis Auziņš ir fizikas profesors Latvijas Universitātē. Strādā kvantu fizikas jomā un ir vairāk nekā simts zinātnisko rakstu, kas publicēti pasaules vadošajos nozares žurnālos, autors. Uzrakstījis divas monogrāfijas, kas izdotas Cambridge University Press un Oxford University Press izdevniecībā. Savas karjeras laikā dzīvojis un strādājis dažādās pasaules malās – Ķīnā un Taivānā, Amerikas Savienotajās Valstīs, Kanādā, Anglijā, Izraēlā un Vācijā. 


Lekciju plāns

Ievadlekcija. Divi pasaules skatījumi: eksakts un humanitāri māksliniecisks (pieejama skatīšanai)

Saruna par diviem atšķirīgiem skatījumiem uz pasauli – eksaktu un humanitāri māksliniecisku. Vai tiešām tie savstarpēji noraida viens otru, uzceļot mūri starp kvantu fiziķiem un liriķiem, vai tomēr viens otru papildina, padarot  skatu uz pasauli krāsaināku?

__

Pirmā lekcija. Saruna par to, kā radās kvantu fizika (pieejama skatīšanai)

Saruna par to, kā radās kvantu fizika – Alberta Einšteina un Maksa Planka personības un viņu idejas kvantu fizikā. Kā tas iespējams, kā tas jāsaprot un vai to vispār ir iespējams saprast, ka kaut kas vienlaikus var būt gan daļiņa, kas atrodas noteiktā vietā, gan vilnis, kurš ir visur?

__

Otrā lekcija. Stāsts par paradoksu cienītāju Nīlsu Boru un lirisko Luiju de Brojī (pieejama skatīšanai)

De Brojī vilnis kvantu fizikā – kas tas tāds? Vai viens un tas pats elektrons var izlidot caur divām spraugām vienlaikus? Bora atoma modelis un kvantu fizikas interpretācijas – kā saprast nesaprotamo? Kā nenonākt šizofrēniskā stāvoklī, kad fiziķa viena personības daļa domā par elektronu kā vilni, bet tā paša fiziķa otra personības daļa domā par to kā daļiņu?

__

Trešā lekcija. Cik liela var būt maza daļiņa, kam piemīt kvantu īpašības? (07.12.)

Runāsim par to, cik liela var būt maza daļiņa, kam piemīt kvantu īpašības. Vai Šrēdingera kaķis var vienlaikus būt dzīvs un miris? Kādēļ kvantu kaķis tāds var būt, bet mūsu mājas kaķis – nevar? Kādēļ atomu pasaulē, zinot, kur atoms atrodas, nav iespējams noskaidrot, vai tas pārvietojas vai arī ir nekustīgs.

__

Ceturtā lekcija. Parādība, ko Einšteins ir nosaucis par “spokainu iedarbību no attāluma” (14.12.)

Sarunu par kvantu fiziku pabeigsim, domājot par parādību, ko Alberts Einšteins ir nosaucis par “spokainu iedarbību no attāluma” (spooky action at a distance). Atbildēsim uz jautājumu, vai atomu pasaulē ir iespējams kaut ko mērīt nemērot. Kursa izskaņā mēģināsim saprast, kādēļ kāds Bērklijas Universitātes profesors ir teicis: “Kad man ir slikts garastāvoklis, es domāju par Mocartu un kvantu mehāniku, un prieks atgriežas.”

__

Papildlekcija jeb “neobligāts” pielikums. Kā domā kvantu fiziķi savā profesionālajā ikdienas darbā (14.12.)

Tiem, kuri grib sajust, kā kvantu fiziķi domā savā profesionālajā ikdienas darbā, liekot lietā matemātiku. Vēlreiz runāsim par spokaino mijiedarbību no attāluma, kas profesionāļu vidē tiek saukta par Einšteina-Rozena-Podoļska paradoksu, un Bella nevienādībām. Analizēsim tās, liekot lietā skolas matemātikas stundās (bet ne vairāk) iegūtās zināšanas.

Pieteikties