fbpx

Vents Sīlis: Ievainojamības potenciāls, narciskais ievainojums un attiecības

Trīs nodarbības klātienē, sākot ar 30. septembri. Maksa par dalību: 57 EUR

Foto: Guna Rubule

Pieteikties

Par kursu

Pēc pusotra gada pārtraukuma būsim gandarīti satikt jūs trīs bagātīgās, dziļās un personiskās klātienes nodarbībās mūsu brīnišķīgā pasniedzēja – Rīgas Stradiņa universitātes asociētā profesora Venta Sīļa vadībā. 

Trīs lekciju cikls notiks 30. septembrī, 7. un 14. oktobrī plkst. 19.00 kopstrādes vietā “Workland Telegraph”, Rīgā, Audēju ielā 15. Vienas nodarbības ilgums – 2 stundas.

Lekciju cikla cena: 57 EUR. Ieeja ar Covid 19 zaļo sertifikātu.

Šīs lekcijas nav plānots filmēt un tuvākajā laikā piedāvāt studijām tiešsaistē.


Nodarbību saturs

Pirmā. Ievainojamības potenciāls (30. septembrī plkst. 19.00)

Veiksmīgo un mērķtiecīgo cilvēku laikmetā vājums ir aizliegts. Nereti uzvedamies kā bruņinieki turnīrā – pieklājīgi, bet bez “atlaidēm” pret sevi vai otru. Varonim nepiedien izrādīt sāpes, nogurumu, šaubas. Kad brašais bruņinieks vai bruņiniece paskatās spogulī, tur ir redzams tikai dzelzī kalts stāvs. Bruņas aizsedz zilumus un ievainojumus gan no citu, gan arī paša acīm.

Bet kas notiek tur, apakšā? Bail paskatīties. Bail, ka visa tēlotā varonība sabruks un tur, apakšā, ieraudzīsim novārgušu, pusdzīvu cilvēku. Pagaidām vēl dzīvu.

Tikai pateicoties ievainojamībai, mēs spējam nodibināt dziļu un ciešu saikni ar otru. 

Ceļš uz dziedināšanos ir to apzināties un atgriezt jūtām nepieciešamo nozīmi, padarot tās apzinātākas un piešķirot tām adekvātu lomu savā dvēseles dzīvē, un tādā veidā piepildot savas dzīves autentisko potenciālu.

Otrā. Narciskais ievainojums un narciskās vajadzības (7. oktobrī plkst. 19.00)

Mūsu gadsimtu var uzskatīt par narcisma gadsimtu. Patērētāju kultūrā narcisms izpaužas kā “amerikāņu sapnis” – priekšstats par ārējiem standartiem, kuri jāsasniedz, lai cilvēks savu dzīvi uzskatītu par veiksmīgu un izdevušos (pēdējā laikā gan esam sākuši no tā atkāpties). 

Primārais narcisms, kurš raksturīgs bērniem, ir pilnīgi normāls – bērnam ir jāsajūt, ka viņu redz kā lielisku. Ja šīs narciskās vajadzības tiek apmierinātas, tās pamazām transformējas veselīgā pašapziņā. Ja tā nenotiek, tad pieaugušā vecumā saglabājas infantilais narcisms, un cilvēks paliek nepieaudzis. Mūsdienu patērētāju kultūra izmanto un kultivē narciskas iezīmes, tāpēc tās var sajust gandrīz ikvienā cilvēkā. Runāsim par to, kā tās atpazīt un pārvarēt.

Un tomēr, narcisisms nav tikai negatīvs. Ir pat termins “pozitīvais narcisms”, kas apzīmē Patības saistību ar kādu augstāku labumu. Spriedīsim arī par to.

Trešā. Narciskā upura loma attiecībās (14. oktobrī plkst. 19.00)

Visspilgtāk narciskie kompensācijas mehānismi izpaužas ģimenes attiecībās un romantiskajās attiecībās, kurās lielāko problēmu rada neapmierinātās narciskās vajadzības un traumas. Šeit tad arī kļūst aktuāla narcisa un narcisiskā upura attiecību tēma.

Jau pašā attiecību sākumā partneris tiek izvēlēts atbilstoši gūtajām traumām, jo narciskajam upurim ir nepieciešamas “īpašas attiecības”, kuru būtība ir nokompensēt nepabeigto psiholoģisko attīstību. Lekcijā runāsim par dažādiem narciskajiem attiecību modeļiem un stratēģijām.

Apskatīsim arī veidus, kā ar psihoterapijas palīdzību mainīt šīs stratēģijas pret veselīgākām, kā paust savas vēlmes un vajadzības, vienlaikus spējot tikt galā ar citu cilvēku reakcijām uz tām, tai skaitā arī ar noraidījumu un kritiku, kas ir normāla dzīves sastāvdaļa. 


Par lektoru

Vents Sīlis ir Rīgas Stradiņa universitātes asociētais profesors, filosofs un publicists, rakstu krājuma “Filosofiskā antropoloģija” (2015) redaktors. 

Pieteikties